Přenosné rámy aneb krosienky na cestách
Ne každý má čas a možnost sedávat po večerech doma a plést na velkém volně stojícím či zavěšeném rámu. Proto jsem si oblíbila jednoduché přenosné rámy, na kterých lze krosienkovat kdekoli...v parku, cestou do práce v autobuse, vlaku nebo tramvaji…no a když je někdo do krosienkování hodně zabraný, může plést i za chůze.
Krosienkování v parku...Když je třeba pokračovat v cestě, rám se i s napnutou osnovou snadno nosí navlečený na rameni...
Dobře se dá plést i za chůze...
Pletení při čekání na tramvaj...
...v tramvaji
rám ve tvaru kapky se ideálně zapře mezi koleny.
Po výstupu ještě doplést řadu...práci zajistit...
A jde se...
Pro tyto cestovní rámy se mi nejlépe osvědčil tvar kapky.
Rám je vytvořen z jednoho ohnutého prutu. Ideální je líska – je hladká, pevná a přitom dostatečně pružná. Lze použít i mladý javor, topol nebo vrbu – ta však musí dobře vyschnout, jinak rám příliš pruží. Vhodné budou určitě i pružné pruty dalších stromů nebo keřů.
Jak si vyrobit jednoduchý krosienkovací rám
Najdeme a uřízneme vhodný prut, dlouhý 100 – 240 cm, podle toho, jak velký rám chceme mít. Pruty je nejlepší brát od jara do časného podzimu. S odchodem mízy je dřevo křehké a láme se. V takovém případě by bylo třeba prut před ohýbáním důkladně napařit nebo povařit.
Čerstvý prut ohneme, oba jeho konce v jednom bodě svážeme k sobě pevným provázkem a rám je hotov. Jak vidíte, výroba je velmi snadná. Nyní je už potřeba pouze napnout jednu spodní a jednu horní vodící šňůru (nebo do horní a spodní části rámu uvázat vodící tyčky) na něž budeme napínat osnovu. Na pravou stranu rámu, cca uprostřed jeho výšky, uvážeme dvě jistící šňůry, kterými si pomáháme při krosienkování zajišťovat práci proti rozpletení (tyto šňůry jsou cca o 20 – 30 cm delší nežli šířka rámu).
Přenosný rám ve tvaru kapky s uvázanými vodícími a jistícími šňůrami
Podrobný návod na výrobu rámu i typy k uvázání vodících šňůr a k samotnému pletení najdete na stránce „Vyrobte si krosienkovaný pytlíček aneb Jak začít“ .
Na těchto malých rámech lze vytvářet i dvojnásobně velké výrobky než je vzdálenost vodicích šňůrek, použijeme-li kruhovou osnovu. Například na rámu vysokém 60 cm s osnovou délky 50 cm vytvoříme výslednou pleteninu až 80 cm dlouhou (pletením se osnovní nitě zkracují o 15-30%), což už dostačuje na dámskou halenku. Poměrně snadno se nosí i rám 80 cm vysoký, na kterém v kruhové osnově zhotovíme pleteninu přes metr dlouhou – a můžeme tak vytvořit kalhoty nebo šaty.